Zdrowa alternatywa dla tradycyjnego mleka
Rozpoznajemy mleczne alternatywy na naszych półkach
W świecie zdrowego odżywiania coraz większą popularność zyskują alternatywy dla tradycyjnego mleka. Jedną z nich jest tzw. mleko roślinne. To wybór wielu osób, które z różnych powodów – zdrowotnych, etycznych, ekologicznych - rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego. Ale czym tak naprawdę jest mleko roślinne?
Mleko roślinne to płyn otrzymywany poprzez namaczanie i zmielenie danego surowca roślinnego (np. migdałów, orzechów, zboża czy nasion), a następnie przecedzenie go przez gęstą tkaninę. Otrzymany napój nie zawiera laktozy, ani białka mleka krowiego, co sprawia, iż jest dobrym wyborem dla alergików.
Różne typy mleka roślinnego i ich źródła
Mleko roślinne możemy przygotować z wielu różnych surowców. Jak już wspomniałam, popularne jest mleko migdałowe. Oprócz niego, na półkach sklepowych spotkamy mleko sojowe, ryżowe, owsiane czy kokosowe. Każde z nich ma inną konsystencję, smak, wartość odżywczą i sposób produkcji.
Jak rozpoznać mleko roślinne w sklepie
Mleko roślinne zazwyczaj znajduje się w sekcji nabiału lub produktów ekologicznych. Oznaczone jest jako „mleko roślinne” lub „napój roślinny”, a nazwa konkretnej rośliny z której zostało zrobione widnieje na etykiecie (np. „mleko migdałowe”).
Zanurzamy się w świat roślinnych mleczek
Porównanie wartości odżywczych mleka roślinnego i zwierzęcego
Pod względem wartości odżywczych mleko roślinne nie dorównuje krowiemu, ale to nie znaczy, że jest mniej zdrowe. Każda roślina ma swoje unikalne składniki odżywcze. Dla przykładu, mleko migdałowe jest bogate w witaminę E i magnez, a mleko sojowe w białko. Pamiętajmy jednak, że w sklepowym mleku roślinnym często znajduje się od 2 do 10% samej rośliny, reszta to woda oraz dodatki, takie jak witaminy, sole mineralne czy spulchniacze.
Potencjalne korzyści dla zdrowia z wyboru mleka roślinnego
Mleko roślinne to doskonałe źródło białka roślinnego. Wybierając je, dostarczamy organizmowi cenne składniki odżywcze, a jednocześnie unikamy tłuszczu nasyconego, naturalnie występującego w mleku krowim. Mleko roślinne to również doskonałe rozwiązanie dla osób nietolerujących laktozy.
Przepisy na domowe mleko roślinne
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować mleko roślinne w domu. Wystarczy nam blender, dowolne orzechy, ziarna lub zboża oraz przecednik. Przykładowy przepis na mleko migdałowe przedstawiam poniżej:
- Pokroić migdały na małe kawałki;
- Zalać wodą i zblendować;
- Otrzymaną masę przecedzić przez gęstą tkaninę.
Czy mleko roślinne jest dla każdego?
Kiedy warto wybrać mleko roślinne
Mleko roślinne warto wprowadzić do diety zwłaszcza, jeżeli jesteśmy alergikami, nietolerujemy laktozy lub z powodów etycznych nielubimy produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to także dobry wybór dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i znudziły im się tradycyjne produkty.
Potencjalne pułapki przy wyborze mleka roślinnego
Nie wszystkie mleka roślinne są jednakowo zdrowe. Należy zwracać uwagę na skład takiego produktu. Często może zawierać dodatki słodzące, stabilizatory czy emulgatory, które psują walory zdrowotne tego napoju. Pamiętajmy także, że smak takiego mleka znacznie różni się od krowiego, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy kontakt z mlekiem roślinnym.
Rzeczy do rozważenia przy wprowadzaniu mleka roślinnego do diety
Mleko roślinne ma wiele zalet, ale też i kilka minusów. Z jednej strony dostarcza nam cennych składników odżywczych, z drugiej nie ma tak dużej ilości białka jak mleko zwierzęce, a składniki odżywcze nie są tak dobrze przyswajalne. Nie zapomnijmy o tym, wprowadzając mleko roślinne do codziennej diety.