Jak zadbać o swój układ pokarmowy?

Jak zadbać o swój układ pokarmowy?

Układ pokarmowy to zespół współdziałających narządów, które służą do pobierania, wchłania i trawienia pokarmu oraz usuwania niestrawionych resztek. Składa się on z przewodu pokarmowego, a także gruczołów trawiennych jak wątroba, trzustka i ślinianki. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego może skutkować wieloma przykrymi dolegliwościami. Sprawdź, jak zatem o niego zadbać, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów.

Wykonaj badania

Jeśli odczuwasz dolegliwości ze stronu układu pokarmowego, które objawiają się między innymi bólem brzucha, wzdęciami czy biegunkami, ale także problemami skórnymi to warto zdecydować się na testy na nietolerancje pokarmowe. Kraków, Wrocław, Warszawa i wiele innych miast w Polsce to miejsca, w których z powodzeniem znajdziesz gabinety wykonujące tego typu badania. Na ich podstawie, lekarze będą w stanie określić, jakiego typu pokarmów nie toleruje organizm, a kolejnym krokiem jest wyłączenie ich z diety. Pomoże to wykluczyć wiele chorób i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Zamienniki produktów

Najczęstszy typ nietolerancji to nietolerancja pokarmowa na laktozę oraz gluten. Po przeprowadzonych badaniach, należy je niezwłocznie wykluczyć diety, aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Na szczęście dostępnych jest wiele zamienników produktów, które mogą nam je zastąpić podczas przygotowywania posiłków. Na przykład, idealnym zamiennikiem mleka krowiego, w którym występuje laktoza jest mleko owsiane lub innego rodzaju mleko roślinne. Natomiast zamiennikiem glutenu mogą być wartościowe ziarna, jak proso czy gryka, ale również kukurydza i ryż. W sklepach coraz częściej możemy znaleźć różnego rodzaju gotowe produkty, jak bezglutenowe pieczywo czy makaron.

Suplementy wspomagające pracę układu pokarmowego

Przy nietolerancji pokarmowej szczególnie warto dbać o układ trawienny. Oprócz odpowiednio dobranej diety, bardzo ważna jest także regularna aktywność fizyczna, która pomoże utrzymać prawidłową masę ciała, ale ma także wpływ na redukcję zaparć i regularne wypróżnianie. Dodatkowo, warto do swojej codziennej diety włączyć suplementy. Na przykład suplement o nazwie "koci pazur". Jest to zioło rosnące w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Posiada wiele drogocennych właściwości, w tym między innymi wspomaga walkę z dolegliwościami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Układ pokarmowy jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W przypadku nietolerancji mogą pojawić się różnorakie objawy. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli zauważymy pogorszenie naszego stanu zdrowia.