Jak gotować szybko i zdrowo?

Jak gotować szybko i zdrowo?

Zdrowe gotowanie wcale nie musi być skomplikowane i zabierać wiele czasu. Wystarczy kilka podstawowych zasad, a nasz codzienny jadłospis będzie pełnowartościowy i bogaty w witaminy. Podpowiadamy, jak gotować szybko i zdrowo!

Jedz dużo warzyw i owoców

Warzywa i owoce powinny być podstawą naszej codziennej diety. Jak zwiększyć ich ilość w naszych codziennych posiłkach? Przede wszystkim korzystajmy z sezonowych warzyw i owoców. Ich smak jest wtedy najlepszy, a dodatkowo mają największą wartość odżywczą. Są świeże, ponieważ od momentu zerwania do zjedzenia czas jest krótki i nie są one długo przechowywane. Aby mieć gwarancję, że owoce i warzywa są wysokiej jakości, róbmy zakupy w lokalnych warzywniakach. Wesprzemy tym samym lokalnych przedsiębiorców.

Jakie akcesoria do zdrowego gotowania powinny się znaleźć w naszej kuchni?

Zdrowe gotowanie może okazać się znacznie prostsze, jeśli będziemy posiadać odpowiednie akcesoria kuchenne do ich przygotowania. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju garnki czy patelnie powinny być dobrej jakości. Jedną z najbardziej popularnych marek jest Tefal. Patelnia tej firmy posiada właściwości nieprzywierające, dzięki czemu możliwe jest smażenie bez dodatku tłuszczu. To idealny sposób na przygotowywanie zdrowych posiłków! Na takiej patelni z łatwością usmażymy mięso lub przygotujemy ulubione naleśniki. Przydatny może okazać się także blender. To idealne urządzenie do przygotowywania zdrowych koktajli, smoothie, czy zdrowych zup typu krem. Warto zaopatrzyć się także w garnki do gotowania na parze. Produkty zachowują w ten sposób więcej składników odżywczych.

Tego unikaj!

Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać, to powinniśmy przede wszystkim unikać żywności wysokoprzetworzonej. Są to między innymi różnego rodzaju słone przekąski czy słodycze, a także fast foody. Oczywiście do zdrowego odżywiania warto podejść z głową. Raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na słodką czy słoną przekąskę. Najważniejsze jest, aby nie znajdowały się one w naszym codziennym jadłospisie, a były raczej dodatkiem, spożywanym rzadko. Dzięki temu , że nie będziemy sobie całkowicie odmawiać naszych ulubionych produktów, które nie są dietetyczne, a jedynie je ograniczymy, z pewnością łatwiej będzie nam wytrwać w postanowieniach. W zdrowym odżywianiu liczy się przede wszystkim balans i zdrowy rozsądek! Warto także dodać, że powinniśmy ograniczyć także spożywanie słodkich i gazowanych napojów, a na co dzień pić wodę. Dobre nawodnienie organizmu wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.