Czym jest olej MCT?

Czym jest olej MCT?

Obecnie, obserwuje się duży wzrost popularności olejów MCT. Produkt ten obecny jest w wielu sklepach z odżywkami i suplementami diety. Na wzmianki dotyczące oleju MCT możemy natknąć się na wielu stronach internetowych poświęconych zdrowemu odżywianiu i aktywnemu stylu życia. Czym jest olej MCT i dlaczego tak wiele się o nim mówi? Sprawdź.

Olej MCT - co to jest?

MCT (ang. medium chain tryglicerides) oznacza średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Posiadają szczególną budowę chemiczną i różnią się właściwościami od długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze MCT są wchłaniane z przewodu pokarmowego bezpośrednio przez żyłę wrotną do wątroby. Dzięki temu specyficznego procesowi trawienia, który różni się od trawienia pozostałych kwasów tłuszczowych, MCT przypisuje się wiele korzystnych właściwości zdrowotnych.

Główne źródła tłuszczów MCT

Głównym źródłem tłuszczów MCT są takie produkty, jak nabiał, olej kokosowy. Źródłem MCT jest także olej palmowy, jednak nie jest on polecany ze względu na badania wykazujące jego niekorzystny wpływ na zdrowie. Oleje MCT zazwyczaj produkowane są z kokosa, gdyż uznawany jest za najlepsze źródło średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, gdyż stanowi ponad 60 % jego wartości odżywczych. Olej MCT wytwarzany jest przez człowieka w procesie, który nazywany jest frakcjowaniem. Polega on na wyodrębnieniu oraz wyizolowaniu MCT z oleju.

Właściwości oleju MCT

Suplementację oleju MCT poleca się przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie. Można go także stosować w przypadku redukcji masy ciała lub przy budowaniu masy mięśniowej. Jest idealnym źródłem energii dla mięśni, dzięki czemu może poprawiać zdolności wysiłkowe. Dodatkowo, posiłki na bazie oleju będą o wiele bardziej sycące, dzięki czemu organizm będzie posiadał więcej energii na dłuższy i intensywniejszy trening. Oleje MCT stosowane są także w przypadku wielu schorzeń, jak choroby wątroby, niedożywienie czy podczas zaburzeniach wchłaniania tłuszczu.

Czym jest kawa kuloodporna?

Kawa kuloodporna jest to kawa z dodatkiem masła i tłuszczu MCT. Pomysł został zaczerpnięty przez amerykańskiego blogera, który zainspirował się przyrządzanym przez mieszkańców Tybetu napojem składającym się z herbaty, mleka jaków oraz masła. Kawa kuloodporna dostarcza mnóstwa tłuszczy i możemy ją nazwać mieszkanką energetyczną. Zwiększa wydolność organizmu, dodaje chęci do działania i przyspiesza spalanie zbędnych kilogramów. Dodatkowo, kawa kuloodporna sprawia, że nasz mózg działa szybciej i sprawniej. Taki napój świetnie sprawdzi się w trakcie pracy, gdy potrzebujemy pełnej koncentracji.